Як «Козаки» у гокей грали

У 1995 році студією «Укранімафільм» був знятий дев’ятий і нажаль останній мультфільм «Як козаки в хокей грали» (в YouTube є цей мультфільм) із серії мультиплікаційних фільмів «Козаки». Хто ж не дивився ці мультики. Я пам’ятаю, що це були найулюбленіші мультики мого дитинства. Приємно, що у 2016 та 2018 роках вийшли продовження «Козаки. Футбол» й «Козаки.…

Більше

Тарас Франко про батька. Стаття реальність, примара, чи цензура?

Тарас Франко знаний спортовець, руховик й олімпійський подвижник. Тобто йому дуже близьким були не лише практичні заняття, а й теоретичні питання тіловиховання. Ним написано чи мало статей, книг про спорт. Разом з тим є особливі публікації Тараса Франка. Це такі собі родинні статті про батька Івана Франка й спорт. Відомо про декілька авторських статей Тараса…

Більше

Мій вечір зустрічей із зірками світового хокею

Цього вечора, поруч зі мною сиділи два олімпійські чемпіони. Направду можна загадувати бажання, бо ж не кожен день опиняєшся у такій поважній спортивній дружині. Від лівої поряд зі мною був олімпійський чемпіон 1972 року Валерій Пилипович Борзов, а від правої – Олексій Житник, чемпіон Зимових Олімпійських ігор 1992 року. 27 вересня 2019 року в Олімпійському…

Більше

«Думки про теніс». Останній сет Петра Франка

«На Україні недостатня кількість кортів. Тільки Харків і Львів мають по 40 – 50 кортів і спеціальні тенісні стадіони. У Києві є лише 15, з яких тільки 3 в одному місці. В Одесі також не більше 15 кортів. Звичайно, це не може не відбиватися на класі гри українських тенісистів». «На жаль, на Україні теніс ще…

Більше

Боберський Іван – Герой України чи й досі український буржуазний націоналіст-мігрант?

У 147-й рік від народження. Боберський Іван Миколайович народився 14 серпня, був хрещений 17 серпня, помер 17 серпня. Якась магія чисел й дат! Чи не так? Його ще за життя визнали – Батьком українського тіловиховання! Українець, що жертовно працював для розквітнення української нації й боровся за її свободу у час тяжких викликів. Тоді коли навіть…

Більше

Як українці зустріли Олімпійський 1980 рік

40 років тому, в Олімпійський 1980 рік, українці влаштовували феноменальні спортові олімпійські змагання у різних куточках світу – Канада, Аргентина та Україна. У столиці України Києві (тоді УРСР) відбулися футбольні матчі олімпійського турніру. До міста завітали численні поважні спортивні та політичні гості з різних країн, переважно соціалістичних (додам, що не тільки прихильники соціалізму були запрошені,…

Більше

Український рекордсмен – Юрій Кутенко

1956 рік. Мельбурн, Австралія. Він один з небагатьох відкрито стверджував, що є українцем! Навіть не зважаючи на те, що з малечку носив тягар клейма онука куркуля та сина ворога народу! Це мало би бути нестерпно, але він не скорився. Його не випускали за кордон, а він не опускав руки. Поряд з ним завжди був співробітник…

Більше

34 президент США «відкривав» фізкультурний парад 1945 на Червоній площі

Авторизуйтесь для того щоб побачити повну версію статті. Якщо у Вас ще немає свого аккаунта, пропонуємо зареєструватися та підписатись на новини журналу, щоб отримувати свіжі статті на електронну адресу. Електронна пошта Пароль Запам'ятати мене Зареєструватись | Втратили пароль?

Більше

Українські Олімпійські Ігрища США і Канади (Лейк-Плесід, 1954)

У часі коли широко обговорювалось й підготовлялось питання улаштування Перших спортових ігрищ української молоді Північної Америки 1955 року, любителі лещетарського спорту зорганізували змагання, які стали почином у цій справі. Отже, 26 грудня 1954 року відбулись лещетарські олімпійські змагання. Однак я повернусь на декілька днів до цього, щоб детальніше розповісти про підготовку до змагань. Це варто…

Більше

День Українського Спортовця за участю Шухевича

Дня 23 травня 1925 року Український Спортовий Союз спільно з усіма львівськими українськими спортовими товариствами й секціями різних установ влаштував День Українського Спортовця! Так це була не буденна подія для українського спорту. Це унікальні змагання для розвитку українського спортивного руху, які б і сьогодні мали величезне значення для будівництва національного характеру молоді. Бо ж окрім…

Більше

Свято Франка з руханковими й спортовими вправами

Іван Франко знаний прихильник тіловиховання й любитель різних видів спорту. Й по собі він залишив гарний спомин про руханку й спорт. То ж українці вшановуючи добру пам’ять про легендарного Франка влаштовували численні спортові свята. У десяту річницю вшанування Івана Франка «Сокіл-Батько» організував у Львові (четвер, дня 3, червня 1926 року) Свято Франка з руханковими вправами.…

Більше

Кому з українців пощастило нести олімпійський смолоскип Калгарі-88

Чи багато Ви знаєте українців, яким випала нагода бути серед «обраних олімпійців», які долучилися до естафети олімпійського вогню у 1988 році? Літні Олімпійські ігри 1988 року відбулися в Сеулі (Південна Корея). Чи були українці серед тих хто ніс олімпійський смолоскип Сеульської Олімпіади достеменно не відомо. А ось про зимові Олімпійські ігри цього ж року, які…

Більше

Як було створено Спортову Комісію при СКУ

Світова Комісія Спорту бере початок з 1988 року, коли при Світовому Конгресі Вільних Українців була створена Олімпійська Комісія (у часі проведення V Світового Конгресу Вільних Українців в Торонто доповідь виголосив Всеволод Соколик «Україна на світовій спортовій арені»). Про початки її діяльності розповідає Голова Комісії Всеволод Соколик: «Коли у 1988 році новообраний президент СКВУ, Юрій Шимко,…

Більше

65 років тому – народження УСЦАК

Вже 65 років завзята праця закоханих у спорт ентузіастів не зупиняється а ні на секунду. Це поважний вік зрілості, дідівської мудрості, досвіду й поваги до свого ремесла. Вшануймо й ми і згадаємо як відбулось народження і які були перші кроки новонародженого УСЦАК. 24 грудня 1955 року в Торонто (Канада) відбувся з’їзд українських провідних спортових організацій…

Більше

Олімпійські мрії Петра й Тараса Франко

У рік олімпійський 2020, у 130-й рік від народження Петра Франка згадаємо про братів, які своєю щоденною працею укріплювали фундамент українського спорту. Затяті спортовці, невгамовні хранителі тілесності, а ще й олімпійські мрійники. Це про братів Тараса й Петра Франків. Їх авторитет у спортовому середовищі безсумнівний. Запитаєте – чому ж олімпійські мрії? Україна ж в олімпійській…

Більше

Спортивна поезія Ліни Костенко

2020 рік багатий на ювілеї українського спорту. Є й ще один значний ювілей – 90 років, який має відношення до спорту, який стосується України. Цей ювілей – 90-річчя унікальної українки – Ліни Костенко.   Творчий доробок Ліни Костенко вражає, його зміст – це світло, біль, душа, емоції, сльози, кохання, й все, все, все, що є…

Більше

Спортивна династія Хасінен

Три брати – Олександ, Август, Тойво та дружина Тойво – Іра Прохорова. Ця «четвірка» у середині 1930-х років була найуспішнішими на лижній арені України (тоді УРСР). Вони здобували перемоги на міських, республіканських та всесоюзних змаганнях. Доля їх життєвий шлях направила до Києва, хоча народилися вони у Карелії. Більш точніше вперше брати побачили світ у селі…

Більше

Музей спорту “Україна”

1 липня 2020 року, у приміщенні Івано-Франківської крайової організації фізкультурно-спортивного товариства “Україна” відкрито одноіменний – музей спорту. Ініціатором виступив голова Івано-Франківського осередку, дослідник спорту – Олександр Фотуйма. Рішенням президії спортивного товариства ініціативу підтримано, адже наступного року, товариство святкуватиме 110 річницю створення. Ідеї гармонійного тіловиховання - Івана Боберського та Степана Гайдучка знайшли своє відображення у роботі…

Більше

Робіть дарунки: найкращим провісником майбутнього є минуле

Промайнув рік мого проекту з історії українського тіловиховання, спорту й олімпійського руху – он-лайн журнал Спортивний родовід. За цей час було багато перемог й достатньо поразок, був позитив й негатив, була хвиля «цунамі» піднесення й «маріанська западина» суму. Вдячний всім, а Вас понад 2 000 користувачів, які підписалися на сайті Спортивний родовід. Дякую всім хто відвідував…

Більше

Таємниця легендарних українців братів Папірових

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько   Дізнатися більше про братів Папірових не легка справа. Спробуйте скористатись найпопулярнішим пошукачем Інтернетом. Інформації обмаль. А та яка є стосується лише молодшого брата Валентина. Про нього пишуть таке: Папіровий Валентин Семенович – майстер спорту СРСР міжнародного класу, заслужений тренер…

Більше

Підкорений Олімп

ДІЙОВІ ОСОБИ: Остап Зіневич, генеральний секретар Олімпійського Українського Комітету, Люція Зончі, генеральний секретар Всесвітнього Олімпійського Комітету, Ейбері Брамджеж, президент Всесвітнього Олімпійського Комітету, Костянтин Андріямов, голова Олімпійського Комітету країни Рад, Голос, що читає листи на підтримку Олімпійського Українського Комітету.   ЛОЗАНА. ШТАБ-КВАРИТРА ВСЕСВІТНЬОГО ОЛІМПІЙСЬКОГО КОМІТЕТУ. 14 ЛИПНЯ 1957 РОКУ. 15.30. (КРОКИ КОРИДОРОМ. ВІДИЧИНЯЮТЬСЯ ТА ЗАЧИНЯЮТЬСЯ ДВЕРІ…

Більше

«Список 59»

  ДІЙОВІ ОСОБИ: Осип Зич, генеральний секретар Олімпійського Українського Комітету. Валентин Холод, викладач університету. Лейтенант Сокіл, прикордонник. Хорхе Антоніо Сараманч, президент Всесвітнього Олімпійського Комітету. Принц де Моро, голова Медичної Комісії Всесвітнього Олімпійського Комітету.   ЛЬВІВ. ЗАЛІЗНИЧНИЙ ВОКЗАЛ. 24 ЛИПНЯ 1984 РОКУ. 22.30. (ЗВУК ПІД’ЇДЖАЮЧОГО ПОТЯГА. ДОВГИЙ ГУДОК)   Осип Зич: Пробачте, це потяг до Києва?…

Більше

Забута невідома олімпійська локація Києва

40 років тому в Києві, за адресою Дарницький бульвар, 5, відбулося урочисте відкриття чергового олімпійського об’єкта. - Це чудовий подарунок Олімпіаді-80, - так висловились перші відвідувачі олімпійського кафе. Чи знаєте, хто ж були ці щасливчики, які першими відчинили двері щойно відкритого кафе? Це відомі українські спортсмени, вже легенди світового спорту Іван Богдан, Григорій Крисс, Володимир…

Більше

Як я долучився до вікової живої історії УСК «Довбуш» з Чернівців

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько   Розкажу Вам історію про те як я долучився до відзначення та збереження 100-ної спадщини Українського Спортового Клюбу «Довбуш» із Чернівців. Вчергове розвідуючи невідомі факти з історії українського спорту я помітив, що у 2020 році безліч ювілейних дат, які сягають…

Більше

Інтерв’ю яке могло би змінити його життя?!

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько   Розкажу свою історію як я познайомився з відомим спортсменом, олімпійським чемпіоном Борисом Григоровичем Онищенком. Хто такий Борис Григорович знають тисячі людей. Ви можете задати про нього у гуглі або ж в іншій пошуковій платформі і знайдете багато інформації. Ось…

Більше

6 лайфхаків успіху PILATESа

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько   Про Пілатес відомо майже все. Про систему, структуру, біографію розробника й етапи його розвитку. Однак є ще декілька надзвичайно цікавих моментів, на які ще варто звернути увагу і розкрити таємниці становлення й глобалізації системи Пілатес у сучасному світі. Відверто…

Більше

Олімпійський рекорд Ніка Пола

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько   Цей олімпійський рекорд є направду фантастичним і я думаю, що його ніхто не перевершить. Принаймні найближчим часом. Однак про це олімпійське диво мало хто знає у світі. То ж маю розповісти цікаву історію життя та любові до Олімпійських ігор.…

Більше

Як я допоміг дідусю, а зустрів чемпіона

Ми йшли з дружиною додому, розмовляли про чудернацькі щоденні зміни погоди. У якийсь момент мій погляд зустрівся з очима незнайомого чоловіка. Погляд доволі молодий у глибині очей, а насправді це був дідусь, не великого зросту, але у гарній фізичній формі. У нас був вибір піти у вздовж проспекту Лобановського або обрати інший шлях через підземний…

Більше

Крим: у колі олімпійських держав

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько   Національний олімпійський комітет Криму 100 років тому - реальність чи вигадка??? Розкажу свою історію про зустріч зі студентом університету, українським спортсменом з Криму, яка відбулась у 2017 році. Діло було так. Я працював у своєму робочому кабінеті на кафедрі.…

Більше

Пригоди Піддубного в США

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько Постать Івана Максимовича Піддубного в історії українського спорту велична. Про нього знає і шанує його весь спортивний світ. В Україні про Піддубного написано, знято, розказано сотні статей, книг, документальних фільмів чи програм, інтерв’ю, проведено багато конференцій, круглих столів тощо. Вшановано…

Більше

Ідеал українського спортовця – хто ж він?

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько Сьогодні в Україні багато позитиву й не менше нарікань на спортсменів. І не тільки за спортивні результати. З’явилась нова-стара тема – ХТО ТИ УКРАЇНЕЦЬ? ЧИ малорос? Сучасні зірки українського спорту не цураються дружити з ворогом - московією, яка напала на…

Більше

Обмеження свободи у часі Олімпіяди

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько Чергові Ігри ХХ Олімпіади були у центрі уваги української громади в еміграції: Український олімпійський комітет (Український олімпійський рух/Український світовий комітет у справах спорту), Український світовий визвольний фронт (у серпні 1972 р. були видруковані відозви до українських спортсменів та українських туристів),…

Більше

Українці в «Мехіко – Олімпійське»

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько Діяльну участь у боротьбі за українську незалежність у спорті взяли активісти Українського олімпійського комітету й небайдужі. Зокрема, безпосереднім організатором українських маніфестацій у Мехіко був Осип Зінкевич. Він у своїх спогадах та на сторінках різних часописів залишив рідкісні, детальні, аналітичні дописи…

Більше

Генеральний секретар Українського Олімпійського Комітету Осип Зінкевич: «рух в Україні за спортивну відокремленість від Росії був брутально здушений»

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько Журнал «Смолоскип» вже з 1962 р. розпочав дискусію щодо перспектив участі українських спортсменів в ІграхXVIІІ Олімпіади окремо від СРСР. Так в числі за березень-квітень була поміщена стаття «Олімпійські і спортивні вісті», в якій поставлено питання  - чи Україна братиме участь…

Більше

Президент МОК Ейвері Брендедж «Ваша найсильніша точка є те, що Україна – незалежний член Об’єднаних Націй»

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько Титанічна робота за попередні роки Українського олімпійського комітету та прихильників ідеї окремої участі українських спортсменів від СРСР у міжнародних спортивних змаганнях й розбудови незалежної держави мала шалений розголос у суспільстві. Навіть Міжнародний олімпійський комітет «не встояв» перед наполегливістю діячів УОК.…

Більше

На грудях замість «СССР» - «Україна». Змаг за вільну олімпійську Україну (Мельбурн-1956)

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько Ще відданіше та наполегливіше запрацювала українська еміграція напередодні Ігор XVI Олімпіади 1956 року (Мельбурн, Австралія). Знову очолив український олімпійський рух опору Осип Зінкевич. Його дописи у часописах «Смолоскип», «Свобода» та ін. сколихнули не тільки діаспору, а й міжнародну спортивну та…

Більше

Я будую храм спорту

Розкажу ось таку притчу, яку почув давненько, але не звернув належної уваги: «Сталося це в середньовіччі. Чернець, що керував будівництвом собору, вирішив подивитися як працюють каменярі. Він підійшов до першого і попросив його розповісти про свою роботу. - Я сиджу над кам’яною брилою і працюю різцем. марудна і нудна робота. що виснажує мене,  - сказав він…

Більше

Дворазовий олімпійський чемпіон Володимир Куц: «А ви нащо тут? Домагайтеся, і ми будемо виступати за Україну»

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько Перші кроки щодо участі українських спортсменів в Олімпійських іграх окремо від команди СРСР були зроблені вже у 1952 р. Як згадує у своєму щоденнику Осип Зінкевич у Франції був створений Український олімпійський комітет (цікава передісторія виникнення УОК. Зі спогадів Осипа…

Більше

Перший та єдиний З’їзд «Український Олімпійський рух на чужині»

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько Боротьба української діаспори за участь спортсменів України окремо від СРСР у міжнародних змаганнях – Олімпійських іграх, у середині ХХ ст. набуває значних масштабів (геополітичних, географічних, соціальних). Діяльність Українського олімпійського комітету в екзилі, розгляд українського питання Міжнародним олімпійським комітетом, підтримка України…

Більше

Я колекціонер надзвичайних історій спорту

Одного разу головний редактор Емігрантського радіо, пан Іван Кокуца, презентуючи мене та знайомлючи з наступним гостем радіо, а це був відомий політик, народний депутат України, успішний чоловік, назвав мене «Хранителем історій спорту». Мені це врізалось у пам’ять і я це згадую часто в своїх історіях. А ж ось сьогодні я натрапив, гортаючи сторінки Інтернету на…

Більше

Олімпійське життя Осипа Зінкевича

Ця історія варта Твоєї уваги, щоб бути сильним, рішучим, успішним, незламним й непереможним! Олексій Лях-Породько   Осип Степанович Зінкевич добре знаний в Україні, а пам’ять про нього не згасає бо палає Смолоскипове полум’я на все світове українство. Коротко про його біографію. За молоду став членом юнацтва Організації українських націоналістів. В еміграції був активним у студентських…

Більше

Хто не знає своєї історії – той немає майбутнього

Для чого тобі потрібно знати історію? Щоб бути – УСПІШНИМ                                                                                        ЛІДЕРОМ                                                                                        ПЕРЕМОЖЦЕМ                                                                                        ЧЕМПІОНОМ                                                                                        КРАЩИМ                                                                                        СВОБОДНИМ                                                                                        ВІЛЬНИМ                                                                                        ОСВІДЧЕНИМ Тож обирай свій шлях успіху!   Я тривалий час розмірковував над тим, чим я можу допомогти тобі.   Десятки років я йшов шляхом пошуку себе і своєї місії у цьому світі.…

Більше

Олімпійські статті Комітету оборони Валентина Мороза

Валентина Яковича Мороза не стало 19 квітня 2019 року. Але його життя це шлях боротьби і перемоги над режимом, собою, суспільством. За його життя змаг тривав десятками років в Україні і за кордоном. Коротко про Валентина Мороза – історик, представник українського національного руху опору, політв’язень, дисидент, науковець та багато іншого цікавого. Його другий арешт та…

Більше

Українська Народна Республіка крокує до Олімпу

Українська Народна Республіка постала у час національного пробудження українського народу. Визвольний рух українців у 1917 – 1921 роки формував державотворчі процеси, кардинально змінював цінності людей, які бажали мати вільну країну зі своєю справжньою величною історією, власною мовою, багатою культурою, давніми традиціями. У вирії військових та геополітичних подій не витримала Українська Народна Республіка, здолали її вороги,…

Більше

СУМ: тіловиховання, спорт та олімпійські ідеали 1965 - 1969 роки

Цікавим та критичним, інформаційним та аналітичним був річний звіт КУ СУМ у Великій Британії. Про спортивну діяльність говорилось, що після 1965 року були сподівання на зростання зацікавленості молоддю тіловихованням та різними видами спорту. Однак, цього не сталося, ба більше спортивна діяльність погіршилася, обмежуючись переважно футболом та малопомітними виступами під час окружних здвигів. Навіть чемпіонат з…

Більше

Українсько-Американська Олімпіада 1936 року у Філадельфії (США)

Сьогодні чимало сторінок історії українського спорту залишаються маловідомими. Однією з них є спортивні змагання української діаспори. Організація їх потребувала значних зусиль, залучення фахівців, відомих спортивних та громадських діячів, представників державних органів влади тощо. Символічне поєднання Олімпіад української діаспори з Олімпійськими іграми сприяло розвитку українського спортивного та олімпійського руху за кордоном. У вересні 1936 р. у…

Більше

Ярослав-Богдан Рудницький - Голова Уряду УНР у боротьбі за олімпійську самостійність України

Рудницький Ярослав-Богдан Антонович, а мова піде про нього, постать в історії України та світу величава, помітна, шанована. Український та канадський славіст, мовознавець, науковий, просвітницький, громадський діяч, літературознавець, фольклорист. Президент Української вільної академії наук. І це тільки науково-громадська його діяльність. Звісно не вся. Голова Уряду УНР (дві каденції) 1980 – 1989 роки, голова Державного Трибуналу, в. о. Віце-президента УНР, керівник…

Більше

«Чистка» комуністами київських фізкультурників: Анохін, Сарнавський, Підгаєцький

На долю київських фізкультурно-спортивних кадрів, як і на весь український народ, в УРСР упродовж 20-х років ХХ століття обрушилася хвиля «чистки» (це був початок страшного терору 30-х років) від неблагонадійних до комуністичного режиму, українських націоналістичних кіл, ворогів народу! Сотні безневинно закатованих діячів українського фізкультурно-спортивного руху, власне прокомуністично налаштованих, які обрали цей же режим, ним же…

Більше

Антибільшовицький Блок Народів та Український олімпійський визвольний фронт

Український Визвольний Фронт — організаційна надбудова громадських і політично-ідеологічних, молодіжних, жіночих та інших організацій, що пов’язані з ОУН (Б). Існувала головна управа УВФ (голова Р. Малащук) та крайові й місцеві управи у США, Канаді та інших країнах Заходу. Тож що ж спільного між Українським визвольним фронтом та олімпійським рухом? Відповідь очевидна у розрізі Олімпійських ігор…

Більше

45 пластових років спортивно-вишкільним таборам Загону «Червона Калина» (США): 1990 – 1992 роки

XV спортивно-вишкільний табір ім. пл. сен. Левка Штинди Ч.К. Загону «Червоної Калини» вдалося організувати у 1990 році. Відбувся табір вже не на традиційній пластовій оселі «Вовча Тропа», а на оселі «Писаний Камінь» у Клівленді (оселя має гарний спортовий майдан та новий басейн). Чисельно табір нараховував 40 осіб (28 учасників та 12 булави й інструкторів). Провід…

Більше

СУМ: тіловиховання, спорт та олімпійські ідеали 1965 рік

З початком 1965 року футбольна команда «Крила», у часі початку сезону, грала з перемінним успіхом. У сімковому турнірі «Крила» посідали сьоме місце, але оновлення складу, підкріплення його молодими перспективними гравцями вселяє надію на кращі результати. Для прикладу, нещодавно стало відомо, що до «Крил» з Бельгії приїхав молодий футболіст Й. Мацан, який у бельгійській команді зарекомендував…

Більше

Відбиванка Юрія Саєвича: вирішальний, смертельний бій між «Силами Світла і легіонами Вічної Пітьми»

Його назвали «ізмєнніком родіни», а він протистояв «легіонам Вічної Пітьми»! Чому і за що громадянина США так назвали радянські дипломати та спецслужби? Юрій Саєвич – патріот України, який пройшов палаючий Майдан у часи Революції Гідності й продовжив боротьбу за волю України на фронті, захищаючи країну від російської агресії. Але повернемось назад у минуле. Середина 1980-х…

Більше

Генерал-хорунжий українського спорту – Всеволод Петрів

Про військові звитяги Всеволода Петріва відомі широкому колу читача. Детально описано його участь у змаганнях за свободу України у 1917 – 1921 роки. Достатньо авторських робіт та спогадів генерал-хорунжого Всеволода Петріва. У нашому ж дописі ми розкажемо про маловідому сторінку життя професійного військового – тіловиховання та спорт. Ще за молоду майбутній генерал полюбляв подорожі, а…

Більше

Інфіз київський: майже 100 років тому

Які асоціації у нас виникають коли ми чуємо Інфіз? У людей спортивного «кола» є одне пояснення – це ж київський інститут фізкультури (нині Національний університет фізичного виховання і спорту України). Я особисто на практиці це перевірив, запитавши у студентів НУФВСУ, про Інфіз. Відповідь мене не здивувала, бо всі звісно вказували на університет в якому мають…

Більше

Чемпіон України та Канади – Валентин Чумак: бути люблячим батьком чи вимогливим тренером?

Доля Валентина Чумака доволі багата на різні події, чи то позитивні, чи навіть негативні. Але це його шлях. Я до того як написати про нього статтю нічого не знав за його спортивну кар’єру, життєві шляхи, взагалі про його особистість. Але коли дізнався (завдяки чудовій книзі пана Всеволода Соколика) зацікавився, почав задавати собі питання: хто це?,…

Більше

СУМ: тіловиховання, спорт та олімпійські ідеали 1961 – 1964 роки

Невід’ємною частиною сумівського життя були не лише літні ігри, змагання, табори, а й зимові також. Наприклад, наприкінці грудня 1961 року відбувся лещетарський (лижний) табір юнацтва СУМА «Карпати», на оселі осередку СУМА імені М. Павлушкова (Чикаго). Власне цей табір міг не відбутися, бо погода не сприяла його проведенню. Сильний снігопад, мороз, хурделиця ставали на заваді. Однак…

Більше

45 пластових років спортивно-вишкільним таборам Загону «Червона Калина» (США): 1986 – 1988 роки

  ХІІІ СВТ відбувся від 26 липня до 9 серпня 1986 року. Комендантом табору був пл. сен. Нестор Голинський (3-й Курінь УПЮ, Нью-Йорк). Про перебіг подій та цікавинки цьогорічного табору розповідає пл. розв. Ярема Бачинський, який вже втретє таборує: «Учасники та учасниці табору є дуже різноманітні та походять із всіх частин Америки, а навіть з…

Більше

ОУН (Олімпійська Українська Незалежність) єднає: Штуль – Бандера

1972 рік Ігри ХХ Олімпіади (Мюнхен, ФРН). Цей рік, а особливо діяльність Українського олімпійського комітету у часі проведення Олімпійських ігор став об’єднуючим для українських політичних та громадських діячів й організацій різних політичних переконань. Поясню, що саме маю на увазі. 7 вересня 1972 року у Мюнхені відбулась пресова конференція Українського олімпійського комітету. Учасниками заходу були: Антін…

Більше

Лобановський серед нас

6 січня 2020 року виповнюється 81 рік видатному Лобановському! Так я не помиляюся, дійсно виповнюється, бо ж Він і зараз серед нас! Вже багато років як Валерій Васильович Лобановський відійшов у вічність, але він безсмертний доти допоки ми пам’ятаємо його. Українцям та світовій спільноті футбольній і не тільки є про що пам’ятати. Мені теж є,…

Більше

Всеукраїнський олімпійський комітет: український прорив антиолімпійського комуністичного руху

Загальновідомо, що у 20 – 30-х роках ХХ століття в СРСР олімпійські ідеї не знайшли підтримки (хоча олімпійський рух у вигляді проведення змагань Олімпіад, створення Олімпійських комітетів, використання олімпійської термінології, були широко вживані), більше того олімпійський рух та Олімпійські ігри були оголошені буржуазними, капіталістичними явищами, які є ворожими до радянської країни. Масштабно паплюжили, критикували комуністи…

Більше

Заклик Асоціації олімпійських гарантій в СРСР

У часі проведення зимових Олімпійських ігор 1980 року в Лейк-Плесід (США) Українська Інформаційна Служба «Смолоскип» повідомляла, що отримано новий самвидав документ з Радянського Союзу – Заклик «Асоціації олімпійських гарантів в СРСР». Документ був перекладений на англійську мову і разом з пояснювальною запискою переданий представником «Смолоскипу» 15 лютого 1980 року для Збігнева Бжезінського у Білому Домі…

Більше

Іван Хараламбій: олімпійська зустріч через двадцять років (Монреаль 1976 – Атланта 1996)

У 1976 році, під час Олімпійських ігор в Монреалі (Канада), трапилася гучна спортивно-політична подія – румунський спортсмен Іван Хараламбій попросив політичного притулку в Канаді.Молодий, перспективний спортсмен, один з вірогідних претендентів на золоту олімпійську медаль, обрав «волю» і залишився у Канаді. Головною причиною свої втечі крізь «залізну завісу» українець за родом та духом пояснював не приховуючи…

Більше

45 пластових років спортивно-вишкільним таборам Загону «Червона Калина» (США): 1984 – 1985 роки

ХІ спортивно-вишкільний табір Загону «Червона Калина» ім. Братчика Остапа Каратницького було відкрито 28 липня 1984 року. У часі відкриття було спущено прапори і вшановано пам’ять пл. сен. Левка Штинди, а також всіх героїв, які віддали своє життя в лавах Української Повстанської Армії, Української Головної Визвольної Ради та Української Дивізії УНА. Цього річ географія учасників була…

Більше

СУМ: тіловиховання, спорт та олімпійські ідеали 1956 – 1961 роки

10 червня 1956 року осередок СУМА імені УПА в Філадельфії влаштував свято «День СУМівця», у програмі якого відбулися волейбольні змагання за чашу осередку. Перехідний приз подарував Іван Медвідь. Участь у змаганнях брали волейбольні дружини осередків СУМА з Нью-Йорку, Нюарку, Честеру та Філадельфії. Перемогу у турнірі святкували сумівці Філадельфії, у лавах яких блискуче грали Ігор Заяць…

Більше

Український чемпіон України, Німеччини та Канади – Юрій Кусій

Моя стихія – боротьба. Постать українця Юрія Кусія в історії українського спорту надзвичайно цікава й помітна. Але не виправдано забута. Як не дивно однак спортсмена Юрія Кусія більше знає українська діаспора в Канаді, США та Німеччині, ніж в Україні. Чому так? Чому нехтуємо своєю національною гордістю, історією яка має міжнародне значення! Вже змалечку Юрій напружено…

Більше

Зберімось на Тарасовій землі або ж справа Всеукраїнської Олімпіади світу

Є пропозиція… З жовтня 1990 року «Спортивна газета» все частіше почала друкувати дописи про можливість й актуальність проведення в Україні Всеукраїнської Олімпіади світу (Всесвітньої Української Олімпіади). А вже у листопаді цього ж року у черговому номері газети, а вона на той час ще було органом державного комітету Української РСР з фізичної культури і спорту та…

Більше

Український сокільський рух у Південній Америці

Українська еміграція в Аргентині та Бразилії є однією з найчисельніших у світі. Тому природно, що в цьому середовищі де зберігались традиції української культури, історії, побуту, мови виникали найрізноманітніші товариства, клуби та організації (Просвіта, Рідна школа, Український національний клуб тощо). Серед них винятково яскраво вирізняється український сокільський рух як провідник національної ідеї та державотворення України. Українське…

Більше

Участь українських соколів у Всесокільських здвигах

Всесокільські здвиги мають понад 130-річну історію проведення. Перший загальний здвиг «соколів» відбувся у 1882 р. у Празі. Участь у ньому брали представники сокільських товариств Чехії, США, Словенії, Хорватії тощо. Хоча сокільство в Україні розвивається ще з кінця ХІХ ст. (на території сучасної України, яка у ті часи перебувала у складі Російської та Австро-Угорської імперій сокільські…

Більше

З’їзди Союзу українського сокільства за кордоном

Створення розгалуженої мережі українських сокільських осередків у різних країнах світу (Чехословаччина, Аргентина, Югославія, Франція, Бразилія, Китай тощо) вимагало від сокільських лідерів та активістів узгодженої діяльності. Для координації та оптимізації дій започатковано було регулярно проводити з’їзди Союзу українського сокільства за кордоном. Відбувались вони майже щорічно від дня заснування СУСЗАКу (І – 1932 р., ІІ – 1933…

Більше

Союз українського сокільства за кордоном та його значення у розвитку сокільського руху

Головною організаційною структурою українського сокільського руху за кордоном виступає – Союз українського сокільства за кордоном (СУСЗАК). Створенню у літку 1932 р. центрального керівного органу українського сокільства передувала кропітка тривала праця. Зокрема, 18 квітня 1926 р. відбулося спільне засідання Ради «Українського сокола в Подєбрадах» разом із представниками сокільських осередків Праги, Брно, Пшібраму та об’єднання їх навколо…

Більше

Перші кроки українського сокільського руху за кордоном

У 20 – 30-х рр. XX століття в українському еміграційному спортивному русі виокремилися такі напрямки: студентський фізкультурно-спортивний рух, молодіжний рух, пов’язаний із організаціями «Січ», «Пласт» тощо, сокільський рух. Одне з найпомітніших місць серед вищеназваних напрямів займає сокільський рух, як виразник національно-патріотичних ідей державотворення та фізкультурно-спортивної діяльності. Слід зазначити, що серед факторів, які вплинули на міграційний…

Більше

Представники українських руханкових товариств «Сокіл» Герої визвольних змагань за Свободу України у лавах УСС, УГА, УПА

Українці були серед тих, хто культивуючи сокільські ідеї спромоглися гармонійно поєднати руханково-спортивну діяльність з національно-визвольним рухом. У різні роки сокільський рух в Україні нараховував від 30 до 50 тис. осіб. А на межі ХІХ – ХХ століття, коли український народ був у центрі глобальних геополітичних подій – Світові війни, а також багатовікове перебування українців під…

Більше

Мюнхен 1972 року та Українська олімпійська церква

Широкомасштабна діяльність Українського олімпійського руху в екзилі розгорнулася на різні ділянки суспільного життя в часі Олімпійських ігор в Мюнхені. Не винятком стало релігійне єднання громади й спортсменів. В Олімпійському селищі 27 серпня в неділю відбулося українське богослужіння саме в день коли розпочалися офіційно змагання. О сьомій ранку було відправлено Богослуження в українському православному й католицькому…

Більше

Спортивна преса закордонного українства

Справжній «бум» спортивна преса в українській діаспорі пережила наприкінці 1940 – початку 1960 років. У цей час у різних куточках світу друкуються газети, журнали або ж навіть окремі сторінки при газетах. Хоча паростки спортивної періодики відомі ще з 1930-х років, коли починають друкуватися часописи сокільських руханкових товариств. Для прикладу у 1934 році започатковано видання «Українського…

Більше

45 пластових років спортивно-вишкільним таборам Загону «Червона Калина» (США): 1982 – 1983 роки

IX спортивно-вишкільний табір ім. пл. сен. Дмитра Яціва відбувся 24 липня – 7 серпня 1982 року на оселі «Вовча Тропа». Цього річ табір нараховував 100 учасників та 23 булави й інструкторів. У програмі табору була Олімпіяда, спортові вправності, таборові вечірки (наприклад – маскарадна). Отаманом табору був пл. сен. Нестор Нинка, осавулом – пл. сен. Мирон…

Більше

СУМ: тіловиховання, спорт та олімпійські ідеали 1949 – 1955 роки

1949 рік був багатий на численні сумівські свята. У Німеччині осередки СУМу з Ляйпгайму, Ділінгену, Цуффенгавзену, Ельвангену, Нойбургу, а також з осередків французької зони 27 серпня організували свято, в програмі якого були спортові змагання. Змагання з футболу та відбиванки відбулися під час свята у Мюнхені-Фраймі. 20 та 21 листопада в Берхтесгадені з ініціативи Головної Управи…

Більше

Як, скільки, чому і для чого створювались Українські Олімпійські Комітети за кордоном

Українці за кордоном завжди відчували потребу в українських олімпійських традиціях та стояли в обороні олімпійської самостійності України. Тому упродовж ХХ століття створювались численні олімпійські комітети у різних країнах, з ініціативи різних громадсько-політичних організацій. Умовно можна здійснити певну періодизацію утворення Українських олімпійських комітетів, виділивши три «олімпійські хвилі» закордонного українства. Перша – 30-ті роки. Друга – 50-ті…

Більше

Українська Буковина кличе до олімпу

У 1935 р. у часопису «Діло» поміщена стаття «Заклик до участи в Олімпійських ігрищах». У ній розповідалось про те, що чернівецькі часописи оголосили заклик Володимира Білинського (Білинський Володимир (Volodymyr Bilynsky), юрист, журналіст, гром. діяч; н. 27.5.2022 у Чернівцях, п. 22.12.2021 в м. Туреку, Вік. Правничі студії закінчив у Чернівецькому Університеті. Активний у студентському житті, член…

Більше

Нестримна боротьба за самостійну Україну спортивну: чемпіонат світу з легкої атлетики 1983

Перший чемпіонат світу з легкої атлетики під патронатом Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій відбувся у 1983 році в Гельсінкі (Фінляндія). У змаганнях брали участь понад 1300 атлетів із 153 країн (в деяких джерелах ці показники дещо більші). Чисельна пресова присутність журналістів та телевізійний супровід мали широкі та масштабні можливості інформування всього світу. Тому це була чудова…

Більше

Український Народний Союз у витоків українського сокільства в США

Український сокільський рух в США поширився на початку ХХ ст. Сокільські товариства були створенні у Філадельфії (1908), Янгстауні (1910), Джерсі-Сіті (1912), Клівленді (1912), Ватербурі (1914), Нью-Йорку (1914), а також й у містах Сіракузах (Сірак’юс), Баффало, Вунсокет, Елізабет, Кемпбел. Товариства входили до складу Українського (до 1914 р. – Руський Народний Союз) Народного Союзу як відділи: 170…

Більше

Змаг за вільну Україну: Олімпіада Української Вільної Молоді в Аргентині 1980 року

У 1980 році Олімпійські ігри відбулися в москві. Численна міжнародна спільнота вільного світу закликала унеможливити цю подію у країні, де порушуються права людини, твориться національний геноцид, здійснюються політичні репресії, а найбільше обурило громадськість військове вторгнення срср в Афганістан. Українці вільного світу також мали достатньо причини приєднатися до глобального бойкоту Ігор ХХІІ Олімпіади. Адже окрім перелічених…

Більше

45 пластових років спортивно-вишкільним таборам Загону «Червона Калина» (США): 1976 – 1981 роки

ІІІ спортивно-вишкільний табір для тіловиховників і змагових суддів відбувся від 31 липня до 14 серпня 1976 року. Цього разу учасників було понад 110 осіб. Провід табору: отаман – Богдан Михайлів, осавул – Миролюб Лозинський, лікар – Юліян Ґной, канцлер – Христя Храплива, головний обозний – Олег Декайло, обозна табору юначок – Ляля Пащин, головний ланковий…

Більше

Українська революція та спорт 1917- 1921 роки: хронологія подій

1917 ‒ 1921 рр. в Україні це національно-визвольна боротьба та державотворення позначені бурхливими геополітичними, військовими та соціально-економічними подіями. Здебільшого ці часи у популярній, науковій та навчально-методичній літературі (різних сфер життєдіяльності) характеризуються військовими звитягами та баталіями навколо героїчного подвигу захисників України. Водночас менш помітною залишається й інша діяльність українських патріотів цих років. Зокрема маловідомою є проблематика…

Більше

СУМ: тіловиховання, спорт та олімпійські ідеали 1946 – 1948 роки

Відродження СУМівських ідей в еміграції сприяло подальшому розгортанню мережі осередків об’єднаної української молоді за кордоном. Серед важливих ланок діяльності СУМ невід’ємною є тіловиховання, спорт та олімпійський рух. У часі відродження СУМу в Німеччині (Авгсбург, 1946 рік) одразу ж питання тілесного виховання постало надзвичайно актуальним. Бо ж тільки загартований тілом та духом молодий українець мав змогу…

Більше

Універсіада 1985 року в Японії та українські спортові й визвольні акції

У 1985 році чергова ХІІІ літня Універсіада відбулась у місті Кобе (Японія). В ній брало участь понад 2500 спортсменів із 106 країн. Як і в попередні роки українці не виступали окремою своєю командою, бо примушені були бути у складі СРСР. Вчергове, із закликом до країн вільного світу підтримати свободу України, виступив «Смолоскип» в особі Осипа…

Більше

Українська Спортивна Асоціація та Спортова Комісія Світового Конгресу Українців започатковують олімпійський дар від української молоді діаспори для молоді України: 1976 – 1996 роки

На нагороди учасників літературно-мистецького конкурсу «Олімпійська ідея та український спорт» призначено 400 $. Так, це була приємна і несподівана новина для учасників та й для організаторів конкурсу. Щоб відзначити 100-річчя перших Олімпійських ігор сучасності й першу самостійну участь українських спортсменів в Іграх Олімпіад та пропагувати між молоддю в Україні олімпійські цінності, Українська Спортова Асоціація (Львів)…

Більше

СУМ у боротьбі за олімпійську самостійність України: 1976 рік

Другий світовий олімпійський злет СУМу відбувся у 1976 році у часі проведення у Монреалі (Канада) Ігор XXI Олімпіади. Організовано злет на оселі «Верховина». У ньому брали участь понад 600 сумівців з різних країн світу. Помітну організаційну допомогу злету надавала жіноча ланка імені Людмили Старицько-Черняхівської в особі пані Кузишин, Грицайків, Чверенко, Куки, Фармус, Кушнір, Гавури, Прихідної…

Більше

45 пластових років спортивно-вишкільним таборам Загону «Червона Калина» (США): 1974 – 1975 роки

У 1974 році, з 3 до 17 серпня, на пластовій оселі «Вовча Тропа» (Іст Четгем, Нью-Йорк) відбувся перший спортовий табір (спортивно-вишкільний табір для тіловиховників і змагових суддів) ім. Команданта Дам’яна Пеленського для юнаків (28 осіб) під проводом Загону «Червона Калина». Це була чудова ініціатива й креативна ідея для подальшого розвитку тіловиховання, спорту та олімпійських ідей…

Більше

Сурма кличе до тіловиховання, спорту, Олімпіяди: Аргентина – рік 1948-й

«Сурма» – це орган української молоді, який видає товариство «Просвіта» в Аргентині. Перше число часопису вийшло в серпні 1948 року (я знайшов тільки три числа часопису!). Редагувала «Сурму» колегія, а розробником обкладинки був артист-маляр Володимир Ласовський. Про місію часопису писалось таке: «Ми хотіли б, щоб ця «Сурма» залунала на ввесь світ, щоби всі почули, що…

Більше

Репресований спортивний олімп України

Український спортивний рух упродовж багатьох років тримали під постійним наглядом і відверто перешкоджали його розвитку окупаційні режими. Насамперед це: - Російська імперія до 1917 року, - Австро-Угорська імперія до 1918 року, - Російська імперія у 1914 – 1915 роках, - СРСР у 1920-х роках, - Польща у 1920 – 1939 роках, - Румунія 1920 –…

Більше

Ігри, що не відбулись: черга організовувати олімпійські ігри 1940 року була довгою…

Є в історії сучасних Олімпійських ігор прикрі моменти, коли вони не відбувалися. Їх декілька: Ігри VIОлімпіади 1916 року, Ігри ХІІ Олімпіади 1940 року та Ігри ХІІІ Олімпіади 1944 року. Однак підготовка до них була ретельна та й бажаючих проводити наймасштабніші спортивні змагання світу було достатньо. Наприклад кандидатів організовувати Олімпійські ігри у 1940 році було чи…

Більше

Сильний духом, тілом та вірою – Борис Ґудзяк та родинні спортові традиції

Людина завжди рухалася до гармонійного розвитку. Бути розвиненим духовно, тілесно та інтелектуально є метою чи не кожного з нас! Ми можемо долати цей шлях самостійно, а можемо брати приклад та натхнення з тих хто вже досягнув успіху та гармонії буття. У цій розповіді я опишу окремі цікаві життєві події, факти, які трапились на шляху гармонії…

Більше

СУМ у боротьбі за олімпійську самостійність України: 1972 рік

Надзвичайно успішні та дієві акції СУМу були проведені у 1972 році. Часопис «Авангард» надрукував спеціальну статтю «Україна і ХХ-і Олімпійські ігрища», де аналізувалось чому українські спортсмени не можуть бути презентовані на олімпійських змаганнях окремою командою. Приводимо статтю у авторській редакції: «Цього місяця для спортсменів відкрилися олімпійські ворота.Перші атлети примістилися у прекрасних будовах, до яких німці…

Більше

СКВУ на олімпійському шляху

СКВУ вже олімпійський. У листопаді 1988 року на V Світовому Конгресі Вільних Українців, який проходив у Торонто (Канада), виступив активний спортовий діяч, автор численних статей про тіловиховання, спорт та олімпійський рух Всеволод Соколик. Ґрунтовна, розлога доповідь справила глибоке враження на учасників, а основний клич – За вільний український спорт – За участь України в Олімпійських…

Більше

Об’єднані спортом – УСЦАК: першопочаток

Дискутуємо, закликаємо та вибудовуємо… Про потребу єднання українських спортивних сил в США та Канаді говорили вже не один рік і на шпальтах газет і серед суто спортового активу й у середовищі ширшої української громади. З початком 1954 року дискусії перенеслись на офіційні спортивні часописи, як наприклад сторінка Українського спорту у газеті Свобода (США). З цікавою…

Більше

Карпатська Україна на шляху до олімпійського Гельсінкі

Промовисто про участь українців в Іграх ХІІ Олімпіади наголосив автор статті «Олімпійська ідея та українці». Він запитує «Чи проспимо і ХІІ Олімпіяду?». Дійсно актуальне питання! Але ж хто автор, який підписав статтю М. М. Можемо потвердити, що автором є Микола Масюкевич (1899 – 1970, походив із Київщини, керівник Центрального союзу українського студентства (1924 – 1925…

Більше