1 липня 2020 року, у приміщенні Івано-Франківської крайової організації фізкультурно-спортивного товариства “Україна” відкрито одноіменний – музей спорту. Ініціатором виступив голова Івано-Франківського осередку, дослідник спорту – Олександр Фотуйма.
Рішенням президії спортивного товариства ініціативу підтримано, адже наступного року, товариство святкуватиме 110 річницю створення. Ідеї гармонійного тіловиховання - Івана Боберського та Степана Гайдучка знайшли своє відображення у роботі товариства Україна.
Музей спорту “Україна” єдиний в Україні. Це місце, присвячене збереженню, розповсюдженню та демонстрації спортивної спадщини України. У його розпорядженні одна з найбільших в Україні колекцій на тему спортивного екіпірування, відзнак та символів діяльності спортсменів України, спортивних афіш, медалей, значків, кубків, вимпелів. Колекція нараховує понад 1500 раритетних експонатів. Спільно з науковцями створено дослідницьку базу вивчення спорту в Україні, в архівах накопичено документи, фото розвитку спортивних товариств, клубів та в цілому спорту України.
Мета створення музею - підвищення спортивної освіченості дітей та молоді, створення культурної та просвітницької платформи для комунікації спортсменів та громадськості.
Завдання:
- вивчення спортивних досягнень та їх представлення перед громадськістю;
- збереження, охорона та відновлення культурних спортивних цінностей, наукових спортивних надбань;
- збагачення колекцій за рахунок придбання цінностей спорту від імені держави;
- підготовка та реалізація навчальних та освітніх заходів, спрямованих на забезпечення рівного доступу відвідувачів до українського спорту та пов’язаної з ним спадщини;
- внесок у просування та розповсюдження знань та дослідження спортивних досягнень.
Перша експозиція музею: Топ-спортсмени спортивного товариства Україна 1990-2020 років. Експозиція триватиме до 2 вересня 2020 року. Друга експозиція: Роман Вірастюк: невідомі факти життя відомого спортсмена. Вона триватиме до 30 листопада. Третя експозиція: Історія Івано-Франківського боксу. Також триватиме 3 місяці.
У першій експозиції представлено: 33 експонати від всесвітньо відомих спортсменів, тренерів, спортивних функціонерів: Богдани Мацьоцької, Анатолія Мушія, Володимира Вострєцова, Віталія Цісика, Віталія Копитка, Віталія Мерінова, Романа Вірастюка, Христини Стуй, Ірини Шепетюк, Тетяни Ляхович, Івана Козловського, Ольги Романишин, Романа Гонтюка, Юрія Никорака, Нестора Фої, Тараса Вінтоняка, Віталія Матешка, Івана Грушки, Ігоря Пилипчука, Андрія Федчука, Євгена Боднара, Володимира Колесника, Інни і Василя Оробець, Сергія Осовича, Наталії Шарий, Дмитра Яремчука, Ярослава Гонтковського, Ярослава Рипньовського, Василя Вірастюка, Олега Петрука; 53 раритетних спортивних кубки (1960-2020 роки); 73 рідкісних спортивних медалі, значки, відзнаки, вимпели зі змагань Всеукраїнського, Всесоюзного, Європейського та Світового рівнів (1940-2020 роки); 103 старих фотокартки спортсменів та змагань (1938-2020 роки); українські прапори, спортивні афіші та плакати, елементи спортивного інвентаря, фітнес-обладнання, взуття (1970-2020 роки).
Важливо констатувати, що музей спорту відкритий для комунікації та несе соціальну користь. Засновники сподіваються на представлення експозицій щодо розвитку Олімпійського руху в Україні та українській діаспорі, історії зародження видів спорту в Україні, тематичних експозицій періодичних спортивних видань та фахової наукової та навчальної літератури тощо.
Музей спорту “Україна” – платформа для проведення сучасних пізнавальних спортивних івентів, прес-конференцій, автограф-сесій, наукових проблемних круглих столів, спортивних зустрічей.
Двері музею відкриті з понеділка до п’ятниці: з 10.00 до 16.00
Олександр Фотуйма